Buraki są bardzo popularnym warzywem w naszej kuchni. Nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez czerwonego barszczu, a smażone starte buraczki z powodzeniem wkomponowują się jako dodatek do wielu potraw. Jak szybko ugotować czerwone buraki, aby przy tym zachowały maksimum wartości odżywczych?

Dlaczego warto jeść czerwone buraki

Buraki to przepyszne warzywa, które można przyrządzić na wiele sposobów, jednak smak nie jest ich jedyną zaletą. Buraki zawierają w sobie mnóstwo składników odżywczych, które wspomagają pracę naszego organizmu. Jakie korzyści płyną z jedzenia buraków?

Przede wszystkim buraki bogate są w witaminy, szczególnie można wyróżnić tu witaminy z grupy A, B,E i K. Bogate są także w składniki mineralne jak magnez, potas, wapń czy żelazo. Dzięki temu buraki mogą korzystnie wpływać przy walce z anemią, a nawet białaczką.

Jak szybko ugotować czerwone buraki

Gotowanie buraków jest stosunkowo proste, jednak warto pamiętać o kilku rzeczach podczas ich przygotowania. Przede wszystkim buraki przed ugotowaniem muszą być dobrze oczyszczone – należy pozbyć się z nich ziemi oraz korzenia. Często można spotkać się z pytaniem, ile gotuje się buraki? Zależne jest to od wielkości warzyw – niekiedy większe buraki potrzebują spędzić w gotującej się wodzie dwa razy więcej czasu od mniejszych okazów. Oto prosty przepis krok po kroku jak szybko ugotować czerwone buraki:

  1. Zacznij od czyszczenia buraków – najlepiej przełożyć je na durszlak i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnie przy pomocy ostrego noża odkrój ogonek i pozostałości po łodydze. Potem przy pomocy szczoteczki bądź gąbki dokładnie doczyść buraki, starając się nie uszkodzić skórki.
  2. Kiedy buraki są już oczyszczone, przełóż je do wysokiego garnka oraz zalej wodą – powinna ona wystawać kilka centymetrów ponad buraki.
  3. Garnek połóż na ogień i poczekaj do zagotowania. Następnie ustaw gaz na średni i przykryj buraki.
  4. Ile powinny gotować się buraki? Jeśli nasze buraki są małe, wystarczy im około pół godziny. Jednak jeśli gotujemy duże buraki, może być potrzebna nawet godzina. Po pół godziny warto więc co 5 minut kontrolować twardość buraków nożem – kiedy z łatwością się w nie wbija znaczy, że nasze buraki są już gotowe.
  5. Kiedy buraki są już miękkie, wyjmujemy je łyżką cedzakową na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do odsączenia i wystudzenia, a następnie obieramy je ze skórki.
  6. Gotowe! Tak przygotowane buraki możemy śmiało zjeść albo poddać je kolejnym obróbkom.

Co można zrobić z buraków

Buraki same w sobie są bardzo smaczne, więc możemy zajadać się nimi już po ugotowaniu. Z buraków można jednak przygotować wiele rzeczy, a oto pomysły na kilka z nich:

Barszcz czerwony – najbardziej znane danie z buraków. Świetnie smakuje nie tylko na święta – warto więc co jakiś czas przygotować sobie tę zdrową potrawę!

Zasmażane buraczki – świetnie sprawdzają się jako dodatek do dania głównego. Możemy podać je do gulaszu z kaszą gryczaną, duszonego lub pieczonego mięsa, a także kotletów piersi kurczaka bądź schabu.

Sok z buraka – własnoręcznie przygotowany buraczany sok to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Skutecznie pomoże nam w walce ze stanami zapalnymi, uzupełni niedobory składników mineralnych w organizmie, a co najważniejsze – doskonale smakuje!