Marynowana papryka to świetny dodatek oraz składnik do wielu różnych potraw. Dzisiaj chcemy przedstawić wam prosty przepis oraz sprawdzony przepis na marynowaną paprykę. Użyjemy tylko kilku standardowych składników, jednak efekt będzie zadowalający! Oto przepis na chrupiącą marynowaną paprykę.
Marynowana papryka – składniki
- 2kg dowolnej papryki
- 3 szklanki (200ml) wody
- 3 szklanki białego octu winnego
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki soli
- 3 łyżki ziarenek czarnego pieprzu
- 3 łyżki nasion kolendry
- 3 liście laurowe
- 3 ząbki czosnku
Przygotowanie
Przygotowanie zalewy
Zaczynamy od przygotowania zalewy. Do dużego garnka dodajemy wszystkie składniki: 3 szklanki wody, 3 szklanki octu, 3 łyżki cukru, soli, pieprzu, oraz kolendry, 3 ząbki czosnku, i 3 liście laurowe. Całość stawiamy na gazie i doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy przez około 5 minut.
Zalewanie papryki
Kiedy zalewa jest już gotowa zabieramy się za przygotowanie papryki. W tym przepisie korzystam z małych, ostrych papryczek, jednak możemy użyć tu dowolnej papryki. Ważne jednak, aby odpowiednio ją przygotować.
Jeśli mamy małe papryczki, nakłuwamy je w kilku miejscach nożem, aby wypełniły się zalewą. Jeśli natomiast chcemy zamarynować zwykła czerwoną, czy żółtą paprykę, to musimy pokroić ją na mniejsze kawałki. Mogą być to paski, większe kawałki, czy nawet kostka, jest to bez znaczenia.
Paprykę “upychamy” we wcześniej wyparzonym słoiku. Powinna być pakowana dość ciasno, przez co użyjemy mniej zalewy i przygotujemy więcej słoików.
Marynowanie
Tak przygotowaną paprykę odkładamy na minimum tydzień do lodówki. Po tym czasie możemy cieszyć się smakiem marynowanej papryki!
Jeśli chcemy dłużej przechowywać paprykę, musimy ją zapasteryzować. Przed pasteryzacją sprawdź, czy twoje słoiki nie są uszkodzone, i szczelnie się zamykają.
Do dużego garnka nalej wodę, a na jego dnie połóż bawełnianą ścierkę, a na niej następnie ułóż słoiki. Powinny być one w odstępie od siebie, aby nie stykały się. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie gotuj słoiki przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy słoiki i ustawiamy je w ciemnym miejscu na 24 godziny, kładąc je do góry dnem.
Po 24 godzinach sprawdzamy nasze słoiki, jeśli nakrętka jest wypukła, znaczy, że pasteryzacja się nie powiodła. Jeśli nakrętka jest płaska, odstawiamy słoiki do ciemnego miejsca, gdzie możemy przechowywać je przez wiele miesięcy.
Podsumowanie
Marynowana papryka sprawdza się jako dodatek do wielu różnych dań. Możemy dodać ją do sałatek, mięsa z grilla, czy jako dodatek do dania głównego. Świetnie sprawdzi się również jako przekąska na imprezę.
Tak przygotowana zalewa może służyć nam do marynowania wielu różnych warzyw. Śmiało możemy przy jej pomocy marynować ogórki, marchewkę, kapustę, cebulę, a nawet kalafiora.
Kiszone produkty są niezwykle smaczne oraz zdrowe, dlatego warto włączyć je na stałe do swojej diety. Mają też liczne zastosowanie w kuchni, przez co mogą posłużyć jako składnik czy dodatek wielu różnych potraw.
Możemy również zmodyfikować skład zalewy pod własne preferencje. Często do marynowania warzyw używa się również korzeni chrzanu, łodyg kopru, cebuli, czy gorczycy.