Za każdym razem, kiedy oglądamy programy kulinarne, czy szukamy w internecie przepisów z brokułami, zawsze widzimy tam różyczki o pięknym zielonym kolorze. Niestety, często w naszej kuchni nie wyglądają one już tak apetycznie. Jak więc sprawić, aby nasze brokuły pozostały zielone po ugotowaniu? Oto kilka porad jak gotować brokuły, żeby nie straciły koloru!

Czym są brokuły?

Brokuły to jedna z odmian kapusty warzywnej, zwana czasem także zielonym kalafiorem. Główną jadalną częścią brokuła są jego kwiaty, potocznie nazywane różyczkami.

Jedzenie brokułów niesie za sobą szereg korzyści wpływających na nasze zdrowie. Warzywa te znane są szczególnie z działania antynowotworowego. Zawarty w brokułach sulforafan może skutecznie obniżać ryzyko rozwoju raka prostaty, piersi, czy jelita grubego.

Jak ugotować brokuły?

Brokuły to warzywa, które można przygotować na wiele sposobów. Możemy je ugotować, upiec, usmażyć, a nawet jeść na surowo! Jeśli chcemy ugotować brokuły, warto zastosować te kilka porad.

Przygotowanie brokułów do gotowania

Przed gotowaniem brokułów, należy je odpowiednio przygotować. Przy pomocy ostrego noża oddzielamy różyczki od łodygi, jednocześnie wycinając popsute czy niedoskonałe kwiaty. Tak przygotowane różyczki kładziemy na durszlaku i dokładnie myjemy pod bieżącą wodą.

Kiedy nasz brokuł jest już umyty i podzielony na różyczki, nadszedł czas gotowania.

Jak ugotować brokuły w wodzie

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na przygotowanie brokuła. Jest to jednak mniej wartościowa obróbka względem gotowania na parze. Gotując brokuły do miękkości w wodzie, pozbawiamy ich większości składników mineralnych. Warto więc nie gotować brokuła zbyt długo, aby pozostał nie tylko apetyczny, ale również jak najbardziej zdrowy.

Ile czasu gotować brokuła? Przede wszystkim najważniejsze – brokuły wrzucamy na gotującą się wodę. Jeśli chcemy, aby nasz brokuł był al dente, zazwyczaj wystarczą mu 2-3 minuty w gotującej się wodzie. Gdy wolimy jednak brokuła w bardziej miękkiej wersji, należy gotować go 5-6 minut. Podczas gotowania warto co jakiś czas nakłuć różyczkę widelcem, aby uzyskać pożądaną strukturę brokuła. Jeśli chcemy, aby brokuły zachowały swój zielony kolor, do wody należy dodać łyżeczkę cukru, oraz kilka łyżek soku z cytryny. Do smaku warto także dodać do gotowania łyżeczkę soli.

Jak gotować brokuły na parze

Ta metoda przygotowania brokułów jest zdecydowanie bardziej zalecana od gotowania. Dzięki parze wodnej brokuły staną się miękkie, a brak bezpośredniego kontaktu z wodą sprawi, że zachowają one większość składników mineralnych. O czym warto pamiętać podczas gotowania brokułów na parze?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie naczynie do gotowania. Najlepiej, jeśli dysponujemy zestawem przystosowanym do gotowania na parze. Należy pamiętać, że sitko na którym będziemy gotować warzywa, musi być dokładnie przykryte, aby para wodna nie uciekała nam na boki. Warto też zadbać o odpowiednią ilość wody, aby podczas gotowania brokuły nie były w niej zanurzone.

Ile czasu gotować brokuła na parze? Z reguły wystarczy około 5 do 10 minut. Jednak tak jak w przypadku gotowania na wodzie, tak i tutaj warto sprawdzać co jakiś czas twardość brokułów. Należy również pamiętać o tym, że sitko z brokułami należy położyć dopiero wtedy, kiedy woda zacznie wrzeć.

Jak gotować mrożone brokuły?

Mrożone brokuły możemy śmiało gotować zarówno w wodzie, jak i na parze. Takie brokuły jednak mogą potrzebować trochę więcej czasu, aby zmięknąć.

Co zrobić z brokułów

Brokuły to warzywa, które świetnie nadają się jako dodatek do dań głównych. Z powodzeniem jednak brokuły mogą być wykorzystywane jako składnik główny wielu potraw. Oto kilka porad, co można zrobić z brokułów:

  • Brokuły w bułce tartej – Bardzo popularny sposób podawania brokułów. Brokuły obtoczone w jajku i bułce tartej, a następnie smażone na patelni bądź pieczone w piekarniku, to świetny pomysł na dodatek do dania głównego.
  • Sałatka z brokułem – Ugotowany brokuł świetnie sprawdzi się również w sałatce jarzynowej.
  • Makaron z brokułem – Danie proste w przyrządzeniu, a jednocześnie bardzo smaczne i pożywne.