Kiszona kapusta świetnie sprawuje się jako dodatek do dania głównego, ale często wykorzystywana jest także do wszelkiego rodzaju farszy. Mało kto może wyobrazić sobie świąteczne pierogi czy uszka bez farszu z kiszonej kapusty i grzybów. Aby kiszona kapusta nadawała się do farszu, wcześniej powinniśmy ją ugotować. Jeśli nie wiesz ile gotuje się kiszoną kapustę, to zapraszamy do lektury! Z tego artykułu dowiesz się, jak długo gotować kiszoną kapustę aby była miękka i pozostała smaczna.
Kiszona kapusta obecna jest w Polskiej kuchni od wieków, nie tylko za swój unikalny smak. Jedzenie kiszonej kapusty ma także pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest ona niskokaloryczna, a do tego znajdziemy w niej między innymi witaminę C, potas, magnez, żelazo czy wapń. Dodatkowo kapusta kiszona pozytywnie wpływa na pracę naszego układu pokarmowego, wspomaga trawienie, wzmacnia odporność, a także korzystnie oddziałuje na układ naczyniowo-sercowy.
Jak długo gotować kiszoną kapustę
Często początkujący miłośnicy kulinariów zastanawiają się, jak długo gotować kapustę kiszoną, aby była miękka, ale zachowała przy tym swój kwaskowaty smak. Przed ugotowaniem kiszonej kapusty warto najpierw ją spróbować. Jeśli jest zbyt kwaśna, przepłucz ją pod bieżącą wodą. Możesz również odcisnąć z kapusty nadmiar soku. Oto krótki poradnik jak i ile gotować kiszoną kapustę.
- Naszykuj odpowiedni garnek, aby kapusta bez problemu się zmieściła. Do garnka nalej wody, aby wystawała ona kilka centymetrów nad kiszoną kapustę. Opcjonalnie do gotowania możesz dodać kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego, bądź suszonych liści laurowych.
- Kiedy woda się zagotowała zmniejsz gaz i przykryj garnek. Pamiętaj, aby co jakiś czas mieszać kapustę. Jeśli woda odparuje, dolej jej nieco, aby kapusta się nie przypaliła.
- Ile gotować kapustę kiszoną? Zazwyczaj wystarczy około godzina, aby kapusta była miękka, ale pozostała nierozgotowana.
Gotowe! Tak przygotowana kapusta kiszona doskonale nada się jako składnik farszu do pierogów, uszek, czy naleśników.