Ciecierzyca, nazywana także cieciorką oraz grochem włoskim, to roślina strączkowa, która z roku na rok zyskuje na popularności. Jest lubiana nie tylko za swój smak, ale także zawarte w niej liczne składniki odżywcze. O czym warto pamiętać, przygotowując cieciorkę, i w jaki sposób ją ugotować?

Co to jest ciecierzyca?

Ciecierzyca jest rośliną strączkową, znaną na całym świecie już od kilku tysięcy lat. Pochodzi ona prawdopodobnie ze starożytnego Egiptu, a obecnie jej główne uprawy znajdziemy na terenie Indii. Cieciorka ceniona jest głównie za swoje wartości odżywcze – jest ona świetnym źródłem węglowodanów oraz białka. Ciecierzyca jest również coraz częściej stosowana w kuchni, głównie w dietach wegetariańskich oraz wegańskich. Świetnie pasuje jako dodatek do dań, a także spełnia swoją funkcję jako składnik główny wszelakich potraw.

Czy ciecierzyca jest zdrowa?

Cieciorka oprócz węglowodanów złożonych oraz białka jest bogata w szereg różnych witamin (A, C, E, B), oraz składników mineralnych jak magnez, wapń czy żelazo. Ciecierzyca bogata jest również w błonnik pokarmowy, który korzystnie wpływa na przemianę materii i odpowiednią pracę naszych jelit.

Jak ugotować ciecierzycę?

Część ludzi unika spożywania warzyw strączkowych ze względu na ich ciężkostrawność oraz nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą wywoływać jak np. wzdęcia. Warto więc odpowiednio przygotować ciecierzyce przed spożyciem, aby zniwelować niepożądane skutki jej spożywania. Oto przepis krok po kroku jak ugotować ciecierzycę.

 

Krok 1

Zaczynamy od przebrania ciecierzycy. Najlepiej wysypać ją bezpośrednio na durszlak czy sitko i pozbyć się ewentualnych wadliwych ziarenek. Następnie przesypujemy cieciorkę do większego naczynia (miska, garnek) i zalewamy wodą tak, aby o kilka centymetrów wystawała ona nad ziarna ciecierzycy, i zostawiamy ją do moczenia. Jak długo moczyć ciecierzycę? Najlepiej, aby było to minimum 12 godzin. Dzięki temu ciecierzyca łatwiej nam się ugotuje oraz pozbawimy ją właściwości wzdymających. Najlepiej ciecierzycę przygotować do namoczenia wieczorem, tak aby na drugi dzień była zdatna do gotowania.

 

Krok 2

Kiedy nasza ciecierzyca jest już namoczona, zabieramy się za gotowanie. Przed tym koniecznie wylewamy wodę po moczeniu i dokładnie płuczemy ciecierzycę pod bieżącą wodą. Następnie przesypujemy ją do garnka i zalewamy ją świeżą wodą na kilka centymetrów powyżej jej wysokości.

 

Krok 3

Stawiamy garnek na palnik i gotujemy ciecierzycę bez przykrywki do czasu, aż woda zacznie bulgotać. Następnie lekko skręcamy gaz i przykrywamy garnek. Czas gotowania cieciorki zależy od tego, do czego będziemy chcieli jej użyć. Jeśli chcemy, aby była ona lekko twardawa, wystarczy gotować ją przez około godzinę. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej rozgotowanej cieciorki, potrzebne tutaj będzie 1.5, do nawet 2 godzin. Po około godzinie warto sprawdzać twardość ciecierzycy co kilka minut, tak aby miała pożądaną przez nas strukturę. Pod koniec możemy ją lekko dosolić do smaku.

I gotowe! Tak przygotowaną ciecierzyce możemy śmiało przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Aby cieciorka zachowała świeżość, warto trzymać ją bezpośrednio w zalewie, w której się gotowała. Ciecierzyca nadaje się również do mrożenia – w zamrażalniku możemy przechowywać ją nawet kilka miesięcy.

Gotowanie ciecierzycy ze słoika

Na sklepowych półkach możemy znaleźć ciecierzyce, która sprzedawana jest w słoikach oraz puszkach. Taka ciecierzyca nie wymaga gotowania, jest ona od razu zdatna do spożycia. Przy wyborze takiej cieciorki warto jednak zwrócić uwagę na jej skład, aby był on możliwie jak najkrótszy.

Z czym jeść ugotowaną ciecierzyce?

Kiedy wiemy już, jak ugotować ciecierzycę, możemy zastanowić się do czego ją wykorzystać. Ciecierzyca to świetne warzywo, które może być nie tylko dodatkiem, ale także głównym składnikiem wielu dań. Co można zrobić z ciecierzycy?

  • Hummus – Jest to najbardziej znane danie z ciecierzycy. Prosta pasta z cieciorki idealnie nada się jako dodatek do świeżego pieczywa, dip do słonych przekąsek jak krakersy czy paluszki. Doskonale sprawdzi się także jako sos do sałatek.
  • Falafel – kotleciki z mielonej ciecierzycy smażone na głębokim tłuszczu. Jest to popularna wegańska potrawa, często stosowana jako zamiennik mięsa w kebabie.
  • Desery – Ciecierzyca świetnie sprawdza się jako składnik zdrowych deserów. Możemy użyć jej do pieczenia ciast oraz ciasteczek, zapewniając im nie tylko niepowtarzalny smak, ale również wiele wartościowych składników odżywczych.
  • Ciecierzyca jako dodatek – cieciorkę z powodzeniem możemy także wkomponować jako dodatek do sosów, gulaszy, czy gęstych zup. Ciecierzyca nada się także do wszelkiego rodzaju sałatek.