Kapusta to warzywo niezwykle popularne w naszym kraju. Jest ona składnikiem wielu tradycyjnych potraw kojarzonych z Polską. Ceniona głównie za smak oraz wszechstronność, ale również za pozytywny wpływ na nasz organizm. Większość przepisów wymaga ugotowania kapusty, a nie każdy może wiedzieć jak się za to zabrać. Jak i ile gotować kapustę, aby się nie rozgotowała?

O kapuście można by rozpisywać się godzinami, jest to bowiem warzywo, które posiada ogrom zalet. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ogrom potraw, w których możemy znaleźć kapustę – czasem jako dodatek, ale również jako składnik główny. Gotowana kapusta bardzo często znajduje się w składzie wszelkiego rodzaju farszy, np. do pierogów, czy naleśników.

Kapusta jest również bardzo zdrowa, przez co często nazywana jest królową warzyw. Zawarte w niej liczne witaminy oraz minerały korzystnie wpływają na prace naszego organizmu poprzez wzmocnienie odporności, czy regulacje pracy jelit.

Jak gotować kapustę?

Ostatnio zajmowaliśmy się gotowaniem kiszonej kapusty, a teraz nadszedł czas na gotowanie kapusty surowej. Sposób gotowania kapusty zależy głównie od tego, do czego chcemy później jej użyć. Kapustę przed ugotowaniem należy dokładnie umyć, często też trzeba oderwać górne liście, które mogą być zepsute. Do gotowania zazwyczaj szatkuje się kapustę bądź dzieli na mniejsze kawałki – zależy to jednak od dalszego przeznaczenia kapusty. Czas gotowania również zależy od odmiany kapusty, których jest wiele. Skupmy się jednak na trzech głównych odmianach: Kapusta czerwona, kapusta włoska, oraz kapusta biała, którą możemy podzielić na jesienną, oraz wiosenną (młodą).

Jeśli gotujemy zupę opartą na kapuście, np. kapuśniak lub barszcz, wtedy możemy zacząć gotować kapustę od zimnej wody. Sprawi to, że smak oraz aromat kapusty przejdzie do wywaru. Inaczej sprawa ma się jednak kiedy gotowana kapusta ma być później użyta do innego dania. Wtedy powinniśmy kapustę wrzucić do gotującej się wody, aby zachowało się w niej jak najwięcej składników odżywczych.

Czas gotowania kapusty

Jeśli chcemy ugotować kapustę do farszu, nie możemy dopuścić do jej przegotowania – w innym razie straci ona swój unikalny smak. Przyjmuje się, że kapusta powinna się gotować od 30 do 40 minut. Tyczy się to kapusty białej oraz kapusty czerwonej. Dla smaku warto do gotowania dodać trochę soli i cukru (po łyżeczce na litr wody), kilka ziarenek pieprzu, czy parę liści laurowych.

Nieco inaczej wygląda gotowanie młodej kapusty. Jest ona delikatniejsza od odmiany jesiennej, więc powinna gotować się nieco krócej. Ile gotować młodą kapustę? Zazwyczaj wystarczy jej około 25 minut, aby stała się miękka.

Warto mieć na uwadze, że podany czas gotowania jest orientacyjny. Wszystko zależy bowiem od tego, jakim sprzętem kuchennym dysponujemy oraz od wielkości płomienia, na którym gotujemy kapustę. Warto więc co jakiś czas sprawdzać kapustę podczas gotowania, nadziewając ją widelcem czy nożem. Jeśli warzywo łatwo się nadziewa, możemy śmiało zdjąć garnek z palnika.