Mięso z indyka jest bardzo zdrowym i chudym mięsem, jednocześnie zawiera wiele witamin oraz składników mineralnych. Często jednak przygotowanie indyka jest problematyczne, mięso jest przesuszone, a przez to mniej apetyczne. Oto kilka porad jak upiec indyka, żeby był soczysty

Indyk uważany jest za jedno z najzdrowszych mięs dostępnych na rynku. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio go przyrządzić, żeby nie stracił swoich wartości odżywczych, a także odpowiednio prezentował się na talerzu.

Odpowiednia wielkość indyka

Jeśli chcesz upiec indyka w całości, musisz mieć do tego odpowiednio dużą brytfankę. Indyk z reguły jest większy od całego kurczaka, przez co będzie potrzebował więcej miejsca, aby dobrze się upiec. Najlepiej sprawdzi się tutaj głęboka brytfanka, do której będą spływały wszystkie soki z naszego indyka. Warto także wyłożyć ją folią aluminiową, aby zapobiec przypaleniu.

Warto także dopasować wielkość indyka do ilości gości lub domowników. 4-kilogramowy indyk spokojnie starczy na obiad dla 4-8 osób. Mięso z indyka możemy oczywiście przechowywać po upieczeniu, ale zdecydowanie najlepsze jest “na świeżo”.

Rozmrażanie indyka

Jeśli twój indyk jest zamrożony, musisz dokładnie rozmrozić go przed pieczeniem. Zamrożonego indyka należy włożyć do wody, a następnie trzymać w lodówce przez kilkanaście godzin. Czas rozmrażania zależny jest oczywiście od wielkości drobiu.

Odpowiednia marynata

Wcześniejsze zamarynowanie indyka to klucz do idealnego smaku. Odpowiednio dobrane dodatki zadbają o smak mięsa, a także sprawią, że indyk będzie miękki oraz soczysty. Masło, pieprz, cytryna, czosnek, czy ulubione zioła – dodanie tych kilku rzeczy sprawi, że nasz indyk będzie wyśmienity. Oto składniki do marynaty na średniej wielkości indyka:

  • 150g masła
  • 5 ząbków czosnku przetartych przez praskę
  • Sok z 1/4 cytryny
  • 1/2 pęczka drobno posiekanej pietruszki
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1/2 łyżeczki soli

Tak przygotowaną marynatą dokładnie nacieramy nasze mięso. Tak przygotowanego indyka najlepiej trzymać przez noc w lodówce. Jeśli nie mamy aż tyle czasu, możemy skrócić go do 4 godzin. Warto jednak zamarynować indyka wcześniej, aby mięso dobrze przeszło wszystkimi przyprawami.

Nadzienie

Jest to również ważny podpunkt. Często indyka faszeruje się na 2 sposoby: albo robi się specjalny farsz, albo dodaje się warzywa, owoce, oraz zioła, które mają za zadanie podkręcić smak mięsa.

Tradycyjny farsz do indyka składa się głównie z wątróbki drobiowej, z dodatkiem jajka oraz bułki tartej. Oto przepis:

  • 200g wątróbki drobiowej
  • 2 jajka
  • 30g bułki tartej
  • 2 łyżki masła
  • 100g rodzynek
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

Wątróbkę należy drobno posiekać, następnie żółtka dokładnie utrzeć z masłem i wymieszać z wątróbką oraz bułką tartą. Do środka dodajemy także przyprawy (według uznania), posiekaną natkę pietruszki, oraz rodzynki. Następnie ubijamy białka na pianę i wszystko razem mieszamy. Nasz farsz jest już gotowy!

 

Jeśli nie chcemy przygotowywać farszu, możemy także nafaszerować indyka ulubionymi warzywami oraz ziołami. Świetnie sprawdzi się tutaj marchewka, cebula, czy por. Jeśli chodzi o zioła, mamy tu spory wybór. Do indyka pasują takie zioła jak kminek, koper, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia, tymianek, czy szałwia. Warto oczywiście wybrać maksymalnie 3-4 zioła, aby smak każdego z nich był dla nas wyczuwalny. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać ze świeżych ziół.

Do indyka warto dodać także pokrojone w ćwiartki jabłka czy cytrynę – dzięki temu nasza potrawa zyska unikalny smak oraz aromat.

 

Pieczenie indyka

Ustawienie indyka

Przechodzimy do sedna, a więc do pieczenia naszego indyka. Pierwszą rzeczą, o jaką warto zadbać, jest odpowiednie ułożenie indyka w piekarniku (tak, ma to znaczenie!). Należy włożyć indyka tak, aby nogi były na końcu piekarnika. Zazwyczaj na końcu piekarnika temperatura jest wyższa, a udka z indyka potrzebują nieco więcej czasu, aby dobrze się upiec.

Temperatura i czas pieczenia

Indyka zazwyczaj piecze się w 200° Celsjusza, a w połowie pieczenia odrobinę się ją skręca (do 170-180°). Przyjmuje się, że indyk powinien się piec około 40 minut na każdy kilogram. Najlepiej jednak regularnie sprawdzać poziom wypieczenia naszego drobiu, bowiem czas pieczenia zależy także od mocy naszego piekarnika.

Podlewanie indyka

Jest to szczególnie ważny punkt, jeśli chcemy, aby nasz indyk był soczysty. Do brytfanki w której pieczemy nasze mięso należy dodać około 0.5-1l wody, która będzie parowała podczas pieczenia. Podczas pieczenia sok z pieczenia będzie spływał na dno naczynia, dlatego co kilkanaście minut warto polewać nim naszego indyka.

Po upieczeniu

Jeśli zastanawiasz się jak upiec indyka, żeby był soczysty, koniecznie przeczytaj ten podpunkt. Ważne, aby po upieczeniu dać indykowi minimum 30 minut na odpoczynek. Po wyjęciu mięsa z piekarnika zacznie się ono studzić, przez co soki w środku niego stężeją, i nie będą wypływały podczas krojenia. Dzięki temu nasze mięso będzie soczyste!

Jak upiec indyka żeby był soczysty – Podsumowanie

Odpowiednie upieczenie indyka nie jest łatwą rzeczą, ale metodą prób i błędów można dojść do perfekcji. Ważne, aby eksperymentować, oraz wyciągać wnioski z ewentualnych niepowodzeń – nikt bowiem nie urodził się mistrzem w gotowaniu!