Jaja to nierozłączny element naszego jadłospisu. Stosujemy je we wszystkim – od wypieków, po klasyczne dania Polskiej kuchni. Dzisiaj na tapet weźmiemy jaja gęsie – nieco zapomniane, jednak równie pyszne i proste w przygotowaniu jak jaja kurze. Zobacz, jak i ile gotować gęsie jaja oraz do czego można je wykorzystać!

Gęsie jaja mają większą zawartość tłuszczu od kurzych jaj, przez co ich smak jest bardziej oleisty. Z powodzeniem można użyć ich do wypieków czy jako składnik do ciasta, np. pierogowego. Możemy także ugotować takie jajka, zarówno na miękko, jak i na twardo. Oto kilka porad ile gotować gęsie jaja, aby były odpowiednio przygotowane!

Ile gotować gęsie jaja na twardo

Gęsię jaja sporo różnią się od tych kurzych, mają bowiem grubszą skorupkę, oraz są od nich większe. Przekłada się to bezpośrednio na czas gotowania takich jajek bowiem wydłuża się on ok. dwukrotnie.

  1. Gęsie jaja umyj dokładnie w ciepłej wodzie, może być ona z dodatkiem sody oczyszczonej.
  2. Następnie w garnku zagotuj wodę z łyżeczką soli. Kiedy woda będzie się gotować, delikatnie wrzuć gęsie jajo, najlepiej przy pomocy łyżki. Kiedy woda ponownie się zagotuje, zmniejsz gaz na mały, oraz odmierz 15 minut. Po tym czasie gęsie jaja są już ugotowane na twardo!
  3. Po samym procesie gotowania należy wystudzić jajka. Możemy przelać je pod bieżącą wodą bądź umieścić w misce z wodą oraz lodem. To skutecznie zatrzyma proces obróbki termicznej.

Takie jajka świetnie nadają się jako składnik pasty jajecznej, idealnie nadadzą się do faszerowania, bądź po prostu możemy podać je z majonezem.

Ile gotować gęsie jaja na miękko

Gotowanie jajek na miękko jest nie lada wyczynem dla początkujących kucharzy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i z jajka na miękko robi się jajko na twardo. A zależy nam przecież na idealnym jajku na miękko – ze ściętym białkiem oraz płynnym żółtkiem. Oto jak przygotować jajko gęsie w wersji na miękko:

  1. Po dokładnym umyciu jaj nastawiamy wodę z solą w garnku. Do gotującej się wody wrzucamy jajka, korzystając z łyżeczki bądź łyżki.
  2. Kiedy woda ponownie się zagotuje, odmierzamy 7-8 minut. Po tym czasie wyjmujemy jajka i dobrze je chłodzimy. WAŻNE! W przypadku jaj gotowanych na miękko natychmiastowe ostudzenie ich jest bardzo istotne. W innym wypadku pod wpływem ciepła jajko dalej będzie się ścinać, przez co może ono nie wyjść tak, jakbyśmy chcieli.

Tak przygotowane gęsie jaja świetnie sprawdzą się jako śniadanie czy kolacja. Można podać je z tostami, bądź ulubioną sałatką ze świeżych warzyw.

Gęsie jaja nie są tak popularne jak kurze, jednak są równie smaczne i pożywne. Jeśli mamy taką możliwość warto dać im szansę! Odwdzięczą się nie tylko wyśmienitym smakiem, ale także szeregiem składników odżywczych w nich zawartych.