Gotowana kukurydza ceniona jest na całym świecie za swój unikalny smak oraz aromat. Gotowana kukurydza to świetny dodatek do dania głównego, ale również sprawdzi się jako szybka kolacja. Jak i ile czasu należy gotować kukurydzę, aby była ona miękka oraz soczysta?

Czy warto jeść kukurydzę

Kukurydza to zboże znane ludzkości już od kilku tysięcy lat. Jest to bardzo zdrowa i sycąca roślina, która z powodzeniem znajduje miejsce we wszelkiego rodzaju dietach. Na stary kontynent została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba i jest bardzo popularna po dziś dzień. Oto kilka powodów, dlaczego warto jeść kukurydzę:

  • Kukurydza bogata jest w witaminy, szczególnie z grupy B, D i E,
  • Jest ona głównym składnikiem w dietach bezglutenowych, będąc wybawieniem dla osób uczulonych na gluten,
  • Dzięki wysokiej zawartości błonnika kukurydza pomaga w walce z otyłością i chorobami układu krążenia.

Jak wybrać dobrą kolbę kukurydzy

Przed przyrządzeniem kukurydzy warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednią kolbę. Jak rozpoznać, że kukurydza jest świeża? Przy zakupie kukurydzy warto zwrócić uwagę na jej czubek – jeśli jest przesuszony, oznacza to, że kukurydza nie jest świeża. Dodatkowo przed zakupem warto przyjrzeć się nasionom. Ziarna świeżej kukurydzy powinny mieć jednolity, żółty kolor. Unikajmy kolb ze wklęsłymi i przebarwionymi ziarnami. Przy wyborze kukurydzy warto zwrócić uwagę również na wygląd liści. Świeża kukurydza powinna mieć zielone liście. Dodatkowo włosy wystające spod liści powinny sprawiać wrażenie wilgotnych.

Jak i ile gotować kukurydzę

Kiedy mamy już wybraną kukurydzę, zabierzmy się za jej ugotowanie. Oto przepis krok po kroku, jak i ile gotować kukurydzę!

  1. Zaczynamy od przygotowania kolby kukurydzy. Odrywamy liście oraz włosy, oraz skracamy trzonek, jeśli za bardzo odstaje.
  2. Do dużego garnka nalewamy wodę tak, aby kukurydza mogła zanurzyć się w niej na kilka centymetrów. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim garnkiem, możemy przeciąć kolbę na pół. WAŻNE! Nie solimy wody użytej do gotowania – sól może sprawić, że kukurydza po ugotowaniu będzie twarda. Zamiast tego dla podbicia smaku kukurydzy możemy dodać łyżeczkę cukru.
  3. Kiedy woda zacznie się gotować, wrzucamy kukurydzę do garnka. Po ponownym zagotowaniu należy odczekać od 10 do 15 minut. Czas gotowania zależny jest od wielkości naszej kukurydzy.
  4. Kiedy kukurydza zmięknie, wyciągamy ją na durszlak i zostawiamy na chwilę, aby odsączyła się z nadmiaru wody.

Jak podawać kukurydzę

Kiedy nasza kukurydza jest już ugotowana, czas na jej podanie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak i z czym podawać kukurydzę? Wybór najczęściej pada na klasykę, czyli ugotowana kukurydza z odrobiną masła oraz ulubionych przypraw. Kukurydzę jednak możemy wykorzystać w wielu daniach kuchni z całego świata. Oto kilka propozycji jak podawać kukurydzę:

  • Sałatka jarzynowa – klasyczna Polska sałatka jarzynowa nie może obejść się bez kukurydzy! Jeśli mamy taką możliwość, warto użyć świeżo gotowanej kukurydzy zamiast tej z puszki!
  • Kukurydza pieczona oraz smażona – po ugotowaniu kukurydzę możemy poddać innym metodą obróbki termicznej. Świetnym pomysłem jest podsmażenie kukurydzy na patelni bądź podpieczenie jej na grillu.
  • Zupa krem z kukurydzy – zupa ta jest szczególnie popularna w Meksyku. Zupa krem z kukurydzy często przygotowana jest w wersji ostrej z dodatkiem papryczki chilli, imbiru, czy cynamonu.