Mięso z królika jest bardzo popularne na całym świecie. W Polsce jednak jeśli mówimy mięso, to najczęściej mamy na myśli wołowinę, wieprzowinę, bądź mięso z kurczaka. A szkoda – królicze mięso potrafi być również bardzo smaczne, wszystko jednak zależy od tego, jakich przypraw użyjemy. Jakie przyprawy do królika będą najlepsze? To zależy głównie od tego, w jaki sposób planujemy go przyrządzić. Innych przypraw użyjemy podczas duszenia królika, a innych, gdy będziemy go smażyć czy piec. Zapraszam do dalszej części artykułu, gdzie omówimy najlepsze przyprawy i dodatki do królika!

Jak odpowiednio przyprawić królika?

Mięso z królika jest bardzo delikatne. Jest to również lekkostrawne i chude mięso, więc polecane jest osobom na diecie.  Kluczem do uzyskania idealnego królika jest użycie odpowiednich przypraw. Musimy uważać jednak, aby nie dodać ich za dużo – w innym razie smak mięsa zostanie przytłoczony przez przyprawy, a nie o to nam chodzi.

W sklepach możemy znaleźć gotowe przyprawy do królika. Oczywiście, można ich użyć, jednak polecam stworzyć własną mieszankę przypraw. Po pierwsze, będziemy mieć pełną dowolność co do użytych przypraw, więc możemy dostosować smak do swojego gustu. Po drugie takie gotowe mieszanki często mają w składzie polepszacze i konserwanty, których lepiej unikać w nadmiernych ilościach. Oto kilka przypraw, których moim zdaniem nie może zabraknąć podczas przygotowywania mięsa z królika.

Przyprawy do gotowanego królika

Podczas gotowania króliczego mięsa mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. Możemy korzystać z suszonych przypraw, ale świetnie będą pasować także świeże warzywa czy zioła. Oto kilka z nich:

  • Zioła – zdecydowanie najważniejszy punkt podczas gotowania królika. Warto tutaj skorzystać z liści laurowych, czarnego pieprzu, majeranku, tymianku, czy rozmarynu. Jeśli mamy na stanie świeże zioła, polecam dodać je zamiast tych suszonych, efekt będzie o wiele lepszy!
  • Sypkie przyprawy – do gotowanego królika warto dodać trochę suszonej papryki, cebuli, czosnku czy soli. Odpowiednia ilość tych przypraw doskonale nasyci nasze mięso.
  • Surowe warzywa – podczas gotowania królika warto użyć surowych warzyw jak seler, pietruszka, marchewka, czosnek, czy cebula. Świeże warzywa lepiej oddadzą smak naszemu mięsu, przez co będzie bardziej kruche i smaczne!

Przyprawy do pieczenia królika

Jest to również bardzo popularna metoda na przyrządzenie mięsa z królika, jednak co oczywiste, trochę mniej zdrowa od gotowania. Takie mięso może być jednak o wiele lepsze, kiedy zamarynujemy je przed pieczeniem. Królik natarty ulubionymi przyprawami powinien odleżeć w lodówce minimum 6 godzin, a najlepiej marynować go przez noc. Dzięki temu mięso skruszeje, a także doskonale przejdzie wszystkimi przyprawami. A jeśli o przyprawach mowa, to jakich warto użyć podczas pieczenia królika?:

  • Suszone przyprawy – tutaj mamy mniejsze pole do popisu, bowiem powinniśmy używać jedynie suszonych i mielonych przypraw. Jeśli chodzi o zioła, świetnie sprawdzi się tutaj mielone ziele angielskie, majeranek, pieprz czarny, rozmaryn czy tymianek. Warto także użyć suszonego czosnku, cebuli, czy gałki muszkatołowej.
  • Inne dodatki – ciekawym dodatkiem do pieczonego królika może być kawałek surowego boczku. Jeśli pieczemy królika w naczyniu żaroodpornym, bądź worku, tłuszcz, który wytopi się z boczku wsiąknie w naszego królika. Możemy także poeksperymentować z dodatkiem soku z cytryny oraz sosu sojowego.

Jak przyrządzić królika? – porady

  1. Wybór odpowiedniego mięsa – niby oczywista, ale zdecydowanie bardzo ważna sprawa. Zwróć uwagę na jakość oraz świeżość wybieranego mięsa, warto wybrać taki kawałek, który będzie miał minimum kilka dni do końca daty ważności.
  2. Zamarynuj mięso – marnowanie mięsa jest kluczowe jeśli chcemy przygotować jak najlepsze mięso. Dzięki odpowiedniej marynacie i odpowiedniej ilości czasu nasz królik nabierze wyjątkowych walorów smakowych.
  3. Odpowiednia temperatura pieczenia – jeśli chcemy upiec naszego królika, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Piekarnik powinien być ustawiony maksymalnie na 180°, w innym razie nasze mięso może się zbytnio wysuszyć, a tego zdecydowanie musimy unikać.
  4. Poczekaj przed podaniem – niesamowity aromat i wygląd pieczonego królika z pewnością to utrudni, ale wstrzymaj się chwilę zanim podasz upieczonego czy ugotowanego królika. Warto poczekać 10-15 minut, aby wszystkie soki w środku stężały.

Teraz już wiesz jakie przyprawy do królika są najlepsze! Zdecydowanie polecamy, aby włączyć mięso z królika do swojego menu. Szczególnie warto przygotować je na specjalną okazje jak spotkanie rodzinne czy romantyczna kolacja. Odpowiednio przygotowany królik może zwalić z nóg nawet największych smakoszy!