Pierogi to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych Polskich dań. Znana na cały świat potrawa kojarzy nam się głównie ze świętami, ale pierogi w różnych wariacjach nadają się na każdą okazję. Czym różni się gotowanie świeżych pierogów od mrożonych? Oto kilka porad, w jaki sposób ugotować pierogi mrożone oraz świeże tak, aby się nie rozleciały.

Z czym można zrobić pierogi?

Pierogi możemy spotkać w różnych wariacjach smakowych, znajdziemy przepisy pierogów podawanych na słono, ale także na słodko. Oto kilka najbardziej popularnych farszów do pierogów:

  • Ruskie – jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj farszu do pierogów w naszym kraju. Klasyczny farsz składa się z gotowanych ziemniaków oraz sera twarogowego. Jako dodatek często używana jest smażona cebulka, bądź skwarki z boczku lub słoniny.
  • Farsz z mięsa – do mięsnego farszu najczęściej używa się drobiu, wieprzowiny, bądź wołowiny, jednak znajdziemy także wersje pierogów z farszem rybnym. Takie mięso wcześniej musi zostać poddane obróbce termicznej – najczęściej stosuje się mięso drobiowe z rosołu bądź mięso mielone przysmażone na patelni.
  • Kapusta z grzybami – bardzo często stosowany farsz, szczególnie na święta bożego narodzenia. Kiszona kapusta najczęściej łączona jest razem z pieczarkami, ale również można spotkać wersję z suszonymi podgrzybkami czy prawdziwkami.
  • Farsz warzywny – coraz częściej stosowanym farszem do pierogów jest farsz z warzyw. Najczęściej do tego farszu wykorzystuje się marchewkę, cebulę czy pietruszkę, ale można spotkać również inne ciekawe połączenia, jak farsz ze szpinaku i sera feta.
  • Farsz na słodko – nieco mniej popularne wersje pierogów, jednak równie smaczne jak wersje na słono. Najczęściej do farszu używa się truskawek, jagód, czy malin. Jako dodatek świetnie sprawdza się cukier puder oraz gęsta śmietana.

Jak odpowiednio ugotować pierogi

Gotowanie pierogów wcale nie jest bardzo trudne, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim czas gotowania zależy od tego, czy nasze pierogi są mrożone, czy świeże.

Świeżo ulepione pierogi potrzebują troszkę mniej czasu od mrożonych, aby były ugotowane. Czas zawsze liczymy od momentu wypłynięcia pierogów na wierzch. W przypadku świeżych pierogów będą to około 3 minuty, natomiast pierogi mrożone potrzebują około 5 minut, aby być gotowe. Oto krótki poradnik krok po kroku jak ugotować pierogi:

  1. W dużym garnku zagotuj wodę – powinno być jej tyle, aby pierogi miały dużo przestrzeni i nie stykały się podczas gotowania.
  2. Kiedy woda zacznie wrzeć, wrzucamy do garnka pierogi i delikatnie mieszamy wodę, aby pierogi nie przywarły do dna garnka.
  3. Kiedy pierogi wypłyną już na powierzchnie, gotujemy je tak, jak jest napisane powyżej – W przypadku świeżych pierogów 3 minuty, natomiast w przypadku pierogów mrożonych około 5 minut. Rodzaj farszu nie ma tutaj znaczenia, wszystkie pierogi gotujemy tyle samo.
  4. Po upłynięciu czasu gotowania wyciągamy pierogi z wody, najlepiej przy pomocy łyżki cedzakowej – dzięki temu od razu odsączymy nadmiar wody.
  5. Jeśli nie chcemy podawać pierogów od razu, warto przelać je odrobiną oleju bądź oliwy, aby nie posklejały się ze sobą w misce bądź na talerzu.

PS. Jeśli przygotowujesz pierogi na słono, opcjonalnie do gotującej wody możesz dodać 1-2 łyżeczek soli dla smaku.

Jak zamrozić pierogi

Nie zawsze mamy czas bądź ochotę na lepienie pierogów. Nie ma co ukrywać – jest to dość czasochłonne zajęcie. Jeśli jednak już się na to zdecydujemy, czasami zrobimy więcej pierogów, niż w danym momencie potrzebujemy. W takim przypadku warto więc zainteresować się zamrożeniem części pierogów. Jednak jak to zrobić?

W internecie możemy znaleźć głównie dwa sposoby na mrożenie pierogów. Pierwszy to mrożenie ich bezpośrednio po ulepieniu. Drugi zaś to zamrożenie pierogów, które są już ugotowane. Jak się jednak okazuje, najlepszą możliwą metodą jest mrożenie blanszowanych pierogów. Na czym to polega?

Blanszowanie to krótki kontakt z wrzącą wodą danego produktu. To samo możemy zrobić z pierogami. Dzięki temu pierogi podczas mrożenia nam się nie posklejają, a podczas gotowania unikniemy ich pękania oraz rozlatywania.

Jak więc odpowiednio z blanszować pierogi? To bardzo proste. Postępujemy z pierogami dokładnie tak, jakbyśmy chcieli je gotować, jednak, zamiast trzymać je w wodzie przez kilka minut, wyciągamy je po około 30 sekundach. Tak przygotowane pierogi odkładamy do wystygnięcia na tackę bądź deskę. Kiedy pierogi będą już wystudzone, przekładamy je na około 2 godziny na wcześniej użytym naczyniu do zamrażalnika. Następnie pierogi wyciągamy i możemy przełożyć je do woreczków bądź pudełek do ponownego mrożenia.