Kasza gryczana jest obecna w naszej kuchni od wielu lat. Jest ceniona nie tylko za swój unikalny smak, ale również za znajdujące się w niej liczne witaminy oraz składniki mineralne. Jak przygotować kaszę gryczaną do gotowania? Czy kaszę powinno gotować się w woreczku, czy bez? Oto krótki poradnik jak ugotować kaszę gryczaną na sypko!

Czym jest kasza gryczana?

Kasza gryczana pozyskiwana jest z krzewów gryki. W Polskiej kuchni obecna jest od setek lat – nie tylko jako dodatek do potraw. Kasza gryczana z powodzeniem używana jest jako główny składnik dań czy deserów. Jest ona bardzo zdrowa, dzięki czemu często używana jest we wszelkiego rodzaju dietach.

Kasza gryczana palona czy niepalona

Na sklepowych półkach znaleźć możemy kaszę gryczaną w wersji palonej oraz niepalonej. Czym one się różnią i którą z nich lepiej jeść?

Pod względem wartości odżywczych oba rodzaje wypadają bardzo dobrze. Nieco więcej jednak wartościowych składników znajdziemy w kaszy niepalonej. Powód jest prosty – jest ona jedynie suszona, w przeciwieństwie do kaszy palonej. Ta bowiem poddawana jest również obróbce cieplnej, przez co nabiera ona bardziej brązowego koloru. Wpływa to również na smak kaszy gryczanej – kasza palona jest bardziej aromatyczna oraz jej smak jest lekko gorzkawy.

Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko

Gotowanie kaszy gryczanej jest bardzo proste, jednak nie zawsze udaje nam się przyrządzić ją tak, aby była sypka. O czym warto pamiętać, gotując kaszę gryczaną?

Przede wszystkim warto gotować kaszę gryczaną “luzem”. Podczas gotowania kaszy w woreczku łatwiej o jej rozklejenie, a tego chcielibyśmy uniknąć. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Na jedną objętość kaszy, zawsze dajemy dwie objętości wody. Jeśli więc chcemy ugotować 100 g kaszy, potrzebne nam będzie 200 ml wody.

Gotowanie kaszy gryczanej na sypko krok po kroku

  1. Kaszę przesypujemy na sitko i dokładnie płuczemy ją pod bieżącą wodą.
  2. Do średniej wielkości garnka wlewamy 400ml wody. Do tego dodajemy 3 łyżki oleju oraz 2 łyżeczki soli. Mieszamy dokładnie wodę, aby sól się rozpuściła, i kładziemy garnek na gaz.
  3. Kiedy woda w garnku się zagotowała, wsypujemy 200g kaszy i delikatnie ją mieszamy. Następnie skręcamy lekko ogień i przykrywamy garnek.
  4. Podczas gotowania nie mieszamy kaszy – inaczej nam się poskleja. Po 15 minutach zdejmujemy kaszę z gazu i odstawiamy na 10-15 minut tak, aby kasza wchłonęła całą wodę.
  5. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę na kilka minut, aby kasza lekko odparowała. Po chwili możemy cieszyć się aromatyczną i sypką kaszą gryczaną!

 

Ile kaszy gryczanej na osobę

Jeśli przygotowujemy obiad dla większej ilości osób, warto ugotować trochę więcej kaszy gryczanej, aby mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie. Jeśli kasza ma być dodatkiem do dania, na jedną osobę powinniśmy ugotować około 50g kaszy. Natomiast kiedy kasza ma być samodzielnym daniem, warto ugotować 100g na osobę.

Z czym podawać kaszę gryczaną?

Kasza gryczana świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw mięsnych jak kotlety czy sosy. Możemy ją podać również jako dodatek do dań wegetariańskich. Z powodzeniem możemy również użyć kaszy gryczanej jako dodatku do farszu do pierogów, naleśników, czy gołąbków.